metalografia
Precoptic Co.
Nowoczesna metalografia: kompletne wyposażenie laboratorium metalograficznego

Firma Nikon oferuje szereg mikroskopów metalograficznych. Nie są to mikroskopy biologiczne przystosowane do metalografii, lecz osobna seria projektowana specjalnie z myślą o metalografii. Proponowane są mikroskopy w dwóch układach: tradycyjne metalograficzne mikroskopy odwrócone oraz mikroskopy w układzie prostym, coraz częściej stosowane ze względu na prostotę obsługi jak i na stosowane współcześnie precyzyjne metody przygotowania zgładów. Trzeba tu zaznaczyć, że Nikon proponuje urządzenia wysokiej klasy, o budowie modułowej (mikroskop kompletowany pod indywidualne zapotrzebowanie użytkownika) i o bardzo wysokich parametrach optycznych, przede wszystkim jeśli chodzi o obiektywy (patrz: CFI 60)

Nasza fima zapewnia też całą gamę przyrządów do przygotowania próbek metalograficznych firmy PRESI z Francji: przecinarki, szlifierki, polerki, praski do inkludacji, myjki ultraźwiękowe oraz bardzo wiele różnych materiałów zużywalnych (tarcze, proszki, płyny) w szerokim spektrum parametrów. Oczywiście mogą one być stosowane także do urządzeń innych producentów, a atrakcyjne ceny powodują, że warto nam zadawać pytania o konkretne urządzenia i materiały, które Państwa interesują.

Wszystkie oferowane przez nas mikroskopy mogą być wyposażone w nowoczesną kamerę, która podaje obraz na komputer, a zainstalowany na nim specjalistyczny program do metalografii dokona obiektywnej, zautomatyzowanej analizy obrazu.

MIKROSKOP METALOGRAFICZNY NIKON MA200

Mikroskop o nowatorskiej i rewolucyjnej konstrukcji - "Box Structure", wykorzystujący unikatową optykę CFI60 firmy Nikon. System CFI60 gwarantuje nie tylko perfekcyjną jakość obrazu, ale i niedostępne w innych mikroskopach parametry optyczne. Mikroskop Nikon MA 200 jest urządzeniem o konstrukcji odwróconej, niezastąpionej w przypadku konieczności badania próbek dużych lub o nieregularnych kształtach.
Mikroskop i jego wyposażenie pozwalają na stosowanie typowych technik badawczych, stosowanych w metalografii, jasne i ciemne pole, polaryzacja, kontrast interferencyjny Nomarskiego - DIC. Zakres obiektywów od 1X do 150x w połączeniu ze zmieniaczem powiększeń 1X - 2X - zapewniają uzyskanie szerokiego zakresu powiększeń już od 10X do ponad 2000X. Dodatkowo możliwe jest też wyposażenie mikroskopu do badań we fluorescencji, świetle przechodzącym oraz mikroskopii konfokalnej. Urządzenie wyposażone w serie unikatowych rozwiązań takich jak bezpośredni odczyt powiększenia mikroskopu w komputerze - zarówno powiększenia obiektywu jak i położenia zmieniacza powiększeń (niezastąpiony dla analizy obrazu).
Stolik przedmiotowy mocowany jest z boku nasadki okularowej, a wszystkie wskaźniki i pokrętła regulacyjne znajdują się na przedniej ścianie mikroskopu. Rozwiązania te powodują, że jest to obecnie mikroskop o najnowocześniejszej ergonomii i komforcie pracy - umożliwia łatwy dostęp do próbki i szybkie sprawdzenie aktualnych ustawień mikroskopu.
Na życzenie uzytkownika mikroskop może zostać skonfigurowany w wersji całkowicie zmotoryzowanej co zapewnia dodatkowe możliwości pracy i analizy próbek

LABORATORYJNY MIKROSKOP ODWRÓCONY ECLIPSE MA 100

ECLIPSE MA100 to kompaktowy, laboratoryjny mikroskop metalograficzny w układzie odwróconym, zaprojektowany do pracy w świetle odbitym. Zapewnia obserwację w świetle białym w jasnym polu i w prostej polaryzacji. Obiektywy serii CFI 60 zapewniają bardzo ostry obraz o wysokiej rozdzielczości i znacznie podwyższonym kontraście w stosunku do tradycyjnej optyki 45mm. Gwarantują również większe odległości robocze, co znacznie podnosi ergonomię i bezpieczeństwo pracy. Specjalnie zaprojektowany stolik przedmiotowy powoduje, że mimo niewielkich rozmiarów mikroskopu umożliwia on komfortową obserwację nawet dużych i ciężkich próbek. Dla wygody użytkownika mikroskop ten zawiera ciekawą innowację: specjalne lusterko wsteczne umożliwia oczytanie jaki obiektyw jest obecnie nastawiony, bez schylania głowy i zaglądania pod stolik. Miska obiektywowa pięcioobiektywowa. Proste, łatwe w użyciu urządzenie polaryzatora - analizatora, wbudowane w mikroskop.

MIKROSKOP MULTIZOOM AZ 100

Mikroskop MULTIZOOM AZ 100 to urządzenie będące uzupełnieniem pracowni metalograficznej. Konstrukcja mikroskopu, jak i jego wyposażenie powodują że może być wykorzystywany jako system do makroobserwacji, jak i również metalografii małych powiększeń.
Mikroskop jest w chwili obecnej jedynym rozwiązaniem na rynku który zapewnia prace w technikach Jasne, Ciemne Pole, kontrast Nomarskiego i fluorescencja już od powiększeń całkowitych rzędu 5X. Mikroskop pracuję w oparciu w wysokiej klasy optykę PlanApo połączoną z płynną zmiana powiększeń. Dzięki oświetleniu koaksjalnemu mikroskop może być wykorzystany wszędzie tam gdzie potrzebna jest metalografia małych powiększeń a więc do obserwacji całych próbek, dużych połączeń spawanych czy próbek z tzw. dużym ziarnem.
Konstrukcja mikroskopu powoduje że nadaje się on również świetnie do badań dużych przełomów, czy próbek gdzie potrzebne jest połączenia dużego pola widzenia z dużą głębia ostrości. Urządzenie może zostać na życzenie klienta całkowicie zmotoryzowane

MIKROSKOPY W UKŁADZIE PROSTYM

Nowe typy mikroskopów obejmują dwa modele: LV150 do pracy w świetle odbitym (jego zmotoryzowaną wrersją jest LV150A) oraz model LV100Ddo pracy w świetle odbitym oraz przechodzącym. Mikroskopy te cechuje nowatorska konstrukcja opracowana i dedykowana specjalnie do zastosowań przemysłowych. Warty podkreślenia jest fakt, iż firma NIKON do zastosowań przemysłowych nie wykorzystuje mikroskopów biologicznych poddając je przeróbce w celu użytkowania w metalografii, ale opracowuje całkowicie nowe konstrukcje biorąc pod uwagę wymagania stawienia przez przemysł. Dzięki temu powstały konstrukcje stabilne i odporne na wibracje spełniające normy ESD. Nowe mikroskopy gwarantują obserwację próbki o wysokości do 82 mm (116.5mm opcji ze stolikiem SURUGA SEIKI)

Wszechstronność w przypadku nowych mikroskopów NIKON to połączenie budowy modułowej mikroskopów z bogatym asortymentem wyposażenia dodatkowego. To wyposażenie to pełna gama stolików preparatowych, seria obiektywów CFI60 dedykowanych do pracy w świetle odbitym i badań materiałowych, w tym nowe obiektywy do fluorescencji, oraz dwa nowe oświetlacze.

Mikroskopy Nikon serii LV oferują możliwość obserwacji próbki w technikach: jasne pole, ciemne pole, polaryzacja, kontrast Nomarskiego oraz fluorescencja. dzięki temu możliwa jest pełna i wszechstronna obserwacja i badanie próbki. Wśród zastosowań wymienić można badania materiałowe, inspekcja elementów półprzewodnikowych oraz MEMS, matryce LCD czy układy PCB.

MIKROSKOP ELEKTRONOWY NEOSCOPE

Dla klientów poszukujących większych powiększeń firma Precoptic proponuje skaningowy mikroskop elektronowy NeoScope. Jest to urządzenie powstałe w wyniku współpracy firmy Nikon z firmą JOEL.
NeoScope jest stołowym mikroskopem SEM o niespotykanych w tej klasie urządzeń parametrach. Jako jedyny oferuje w ramach jednego urządzenia trzy napięcia 5kV, 10kV i 15kV, ale również dwa typy próżni: Niską i Wysoką. Połączenie tych funkcji sprawia, że NeoScope jest urządzeniem w pełni uniwersalnym dedykowanym do szerokiego kręgu odbiorów.
Zakres powiększeń urządzenia zawiera się w zakresie od 10x - 20000x, a łatwe i intuicyjne oprogramowanie oferuje dodatkowo szereg narzędzi regulacyjnych. NeoScope posiada również dużą komorę na próbki umożliwiającą montaż próbek o średnicy aż do 70 mm i wysokości 50 mm. Urządzenie jest sterowane z poziomu komputera PC. W zestawie z urządzeniem jest również wysokiej klasy pompa próżniowa. Jako uzupełnienie oferujemy również szereg napylarek do próbek.

PROGRAM DO ANALIZY OBRAZU

Oferowane przez firmę Nikon oprogramowanie NIS służy do pomiarów zarówno parametrów stereologicznych jak i optycznych. Podział oprogramowania na trzy kategorie (NIS-AR, NIS-BR oraz NIS-D) zapewnia możliwości doboru właściwego rozwiązania zarówno dla klienta poszukującego zaawansowanej automatycznej analizy obrazu, jak i dla osób poszukujących prostych ręcznych pomiarów. Oprogramowanie to dostarcza szereg narzędzi umożliwiających pomiary ręczne i automatyczne wymiarów geometrycznych i określenia udziałów fazowych. Dodatkowe moduły dostarczają szereg rozwiązań takich jak składanie zdjęć wielkoformatowych (z całego obszaru próbki), czy zdjęć 3D o dużej głębi ostrości i wykonywaniu analiz 3D. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie obu tych funkcji, co zapewnia możliwość wykonania zdjęcia 3D całej powierzchni preparatu i jego późniejszej analizy (np. pomiarów parametrów powierzchni). Dla próbek z dużymi częściowymi odblaskami program dostarcza moduł multiekspozycji, tak aby wykonać sekwencję zdjęć o różnych czasach naświetlania, co z jednej strony gwarantuje wyeliminowanie odblasków, a z drugiej zapewnia doświetlenie ciemnych partii obrazu.

     

Dodatkowo zostały stworzone nowe rozwiązania takie jak:
 • Moduł Grain Size - do zaawansowanej automatycznej analizy wielkości ziarna w stalach i aluminium według normy ASTM. Dodatkowo dla osób zajmujących się nietypowymi stopami, moduł gwarantuje łatwą możliwość stworzenia własnej procedury pomiarowej pod kątem analizy materiału klienta.
 • Moduł Cast Iron - wszechstronny i automatyczny pomiar parametrów żeliwa, wielkość i kształt grafitu, ale również udziału procentowe poszczególnych składników
 • Moduł Filter Analysis - moduł stworzony do badania zanieczyszczeń na saczkach. Umożliwia łatwą i szybka analizę liczby i wielkości zanieczyszczeń. Program daje możliwości użytkownikowi stworzenia własnych kategorii wielkości zanieczyszczeń. Finalnym etapem pomiaru jest wydruk raportu z ilością zanieczyszczeń w poszczególnych klasach. Moduł przeznaczony jest zarówno do współpracy z mikroskopami (np. z serii LV czy AZ) jak i specjalnymi stanowiskami makro oferowanymi przez firmę Preoptic.
 • Inne moduły takie jak do pomiarów DUS (dendrytów), czy modułów specjalizowanych tworzonych na zlecenie klienta

     

URZĄDZENIA DO PREPARATYKI METALOGRAFICZNEJ

Firma Precoptic Co. oferuje pełną gamę urządzeń do przygotowywania zgładów metalograficznych francuskiej firmy PRESI.
Służą one zarówno do zgrubnej jak i precyzyjnej preparacji umożliwiającej oglądanie zgładów pod mikroskopami odwróconymi, a także pod mikroskopami w układzie prostym. Zostało to osiągnięte dzięki zastosowaniu bardzo precyzyjnej mechaniki pozwalającej dobrać szybkość obrotu tarcz, siłę nacisku itd.
Każde z urządzeń występuje w kilku rodzajach np: przecinarki do cięcia zgrubnego i precyzyjnego. Dodatkowo w ofercie duży wybór materiałów zużywalnych (tarcz, papierów ściernych, płynów itd), które mogą służyć zarówno do urządzeń PRESI jak i do urządzeń innych firm.

Na ofertę składają się:
 • przecinarki
 • polerki
 • maszyny do inkludacji zgładów
 • urządzenia czyszczące
 • materiały zużywalne
TWARDOŚCIOMIERZE

mikrotwardościomierz z wgłębnikami Vickersa i Knoppa
MICROTECH MX1 - MX3 - MX7.
Zakres obciążeń (w zależności od wersji) od 1g do 2kg

Pod tą ogólną nazwą w naszej ofercie funkcjonują zarówno mikrotwardościomierz jak i twardościomierz (makrotwardościomierz).
Gama urządzeń obejmuje twardościomierz Vickersa, twardiościomierz Knoppa i twardościomierz Rockwella. Są to produkty francuskiej firmy PRESI. Zostały opracowane w trzech wersjach w zależności od sposobu pomiaru, wielkości próbki i dokładności pomiaru. Każdy twardościomierz można doposażyć w kamerę, oprogramowanie i stól zmotoryzowany umożliwiający automatyczny pomiar.


twardościomierz z wgłębnikami Vickersa i Brinella MACROTECH VX7S, VX7.
Zakres obciążeń (w zależności od wersji) od 1kg do 50kg

twardościomierz Rockwella MICROTECH RMT 1 / RMT 3. Urządzenia pracują w skali Rocwella i Superficial Rockwell.
Zakres obciążeń (w zależności od wersji) od 15kg do 150kg
MATERIAŁY ZUŻYWALNE DO METALOGRAFII

Firma PRESI produkuje elementy i materiały zużywalne do przygotowywania próbek metalograficznych, które mogą być używane z urządzeniami PRESI i z urządzeniami każdej innej firmy. Oferta PRESI cechuje się dużą różnorodnością (kilkaset pozycji katalogowych), wysoką jakością i przystępną ceną.

Składają się na nią m.in.:
 • tarcze tnące diamentowe i ścierne
 • płyny do cięcia
 • płyny przeciwrdzewne
 • akryle, gumy i teflony do mocowania próbek na zimno i na gorąco
 • papiery ścierne
 • proszki polerskie
 • płyny polerskie
 • aerozole polikrystaliczne
 • inne

Na życzenie przysyłamy pełny katalog, w którym są szczegółowo opisane pozycje katalogowe, ich wymiary, gramatura itp.

Zapytanie o bezpłatny katalog: